pondelok 27. apríla 2015

Zvláštna schopnosť zvierat

Povodne sú čoraz aktuálnejšie nielen vo svete, ale aj v Európe či u nás. Susedné Poľsko a neďaleké Nemecko si už aj v tomto roku užili svoje. Pred stratou života pri nečakanom zemetrasení či povodni nás však niekedy môžu zachrániť aj zvieratá.


Keď z miest a dedín Indie zmizli potkany pobiehajúce voľne po uliciach, obyvatelia netušili, že o pár dní ich postihne živelná pohroma veľké zemetrasenie.Ale Číňania, ktorí žijú v miestach častých zemetrasení, vedia, že keď z ulíc zmiznú túlavé mačky, treba byť opatrným. Seizmológom sa málokedy podarí predvídať termín zemetrasenia: zvieratám vždy.

Sean Cook, chovateľ poštových holubov v San Francisku, tvrdí, že pred posledným zemetrasením pred 12 rokmi jeho vtáky vypustené z klietky jednoducho odleteli, hoci boli vycvičené a disciplinované. Vrátili sa po zemetrasení.

Nezvyčajné reakcie zvierat signalizujúce zemetrasenie vedci skúmajú už dlho. Joshua Kirchwick z Kalifornského technologického inštitútu je elektronik, ale môže byť aj včelárom. Celé dni sleduje včely, pretože zistil, že tento hmyz je neobyčajne vnímavý na elektromagnetické signály nízkej frekvencie - do 10 hercov. Dokázal, že táto vlastnosť včiel súvisí s magnezitom v ich tele. Včely odoberajú znepokojujúce signály a snažia sa za každú cenu zachrániť si život. Magnezit sa nachádza aj v ľudskom tele. Niektorí sú veľmi vnímaví na tektonické otrasy.Skúma ich doktor Allan Linch zo Štátneho geologického inštitútu v Kalifornii. So skupinou takýchto ľudí chodí do San Andreasu, kde sa nachádza tektonický zlom, ktorý sa ustavične chveje (zachytávajú to len najcitlivejšie prístroje). Cudia, ktorí majú vysokú hladinu magnezitu v tele, reagujú v blízkosti zlomu fyziologicky: zvýši sa im telesná teplota, zrýchli sa tep, naskakuje im husia koža. Vedec hovorí, že istý človek, s ktorým spolupracuje, dokáže vycítiť zemetrasenie až v Číne.A ešte jeden zaujímavý prípad na záver: počas povodne v Klodzskej doline v Poľsku život rodiny Rydzowcov zachránil pes. Zdalo sa, že starý dom po Nemcoch na kopci pri rieke je bezpečný. Ale o tretej ráno hospodára a jeho rodinu zobudilo zúrivé štekanie psa. Všetci boli presvedčení, že v okolí je zlodej. Muži zobrali palice a vyšli na dvor. Nikde nikoho. Dážď padajúci niekoľko dní ustal. Rieka šumela tri metre nižšie. Ale pes behal ako šialený a nedal domácim znova zaspať. Nakoniec ho vyhodili von z dverí. Tam však štekal ešte zúfalejšie. Syn Rydzowcov, ktorý mal psa veľmi rád, vyšiel na dvor a začal psa hladkať a upokojovať. Ale pes ho chytil za košeľu a ťahal hore do lesa. Chlapec si to spojil s ohrozením povodňou, o ktorej sa hovorilo už pár dní, a nahováral rodičov, aby opustili dom. Správanie psa bolo také netypické, že rodina sa napriek zdravému rozumu - rozhodla zbaliť to najcennejšie na voz a ísť do lesa. Po šiestej ráno všetci začuli šum: nevedeli, že na Slovensku vypustili vodu z priehrady. Sotva stačili vyviesť zvieratá z obory. O siedmej bol dom zaplavený až po strechu a o deviatej sa zrútil do rozliatej rieky. Rydzowci dodnes nechápu, ako pes o tri hodiny skôr vedel, že príde veľká voda. Sú šťastní, že mu dôverovali.
Článok bol prebratý zo stránky www.tajomstva.org a je možné ho ďalej šíriť nekomerčným spôsobom. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text