streda 18. marca 2015

Wiccariáni ako obyčajní ľudia

Aj wiccania sú len obyčajní ľudia, oboch pohlaví, všetkých možných rás i zameraní. Nič z toho nie je dôležité. Všeobecne trebárs panuje názor, že čarodejnice sú len ženy; a to bude zrejme tým, že slovo čarodej znie tak trochu silno a slovo mág už tiahne k inému oboru. (Wicca totižto nie je (len) o mágii. Je to rozhodne neoddeliteľná súčasť tohto náboženstva, ale až na druhom mieste.) Wicca je však rovnako otvorená pre mužov aj ženy. Aj preto tu častejšie používame výrazy ako Wiccan, než čarodejka či čarodej.

Deti

Wiccania sú taktiež všetkých vekových kategórií, hoci deti je samozrejme trochu problematické zaradiť, pretože sa ešte nemôže v tomto smere slobodne rozhodnúť. Často krát sú členmi celé rodiny aj s deťmi. Pre deti je to samozrejme zaujímavé, pretože čarodejnice ako pojem majú veľmi blízko rozprávkam a keďže wicca je skôr náboženstvom citovým než logickým, majú k nemu zvyčajne veľmi kladný vzťah. (Aj ženy priťahuje wicca zrejme viacej preto, že skôr ide o náboženstvo citové a taktiež preto, že úloha ženy je tu rovnocenná, vo feministických verziách dokonca dôležitejšia než mužská).

Pre deti je určite zaujímavý aj fakt, že pre wiccu sú často krát súčasťou rituálov rôzne hry a „scénky“, na ktorých sa môžu podieľať. Či už ide o hudbu, tanec či spoločenské hry. (napr. šepot čarodejníc...)

Iné viery

Wicca, ktorá je tu predkladaná je trochu zidealizovaná a nie kompletná. Je veľmi pravdepodobné, že sa vám podarí stretnúť ľudí, ktorý budú na tom so znalosťami tohto náboženstva ďaleko lepšie a radi vám pomôžu, ale aj ľudí, ktorí o wicci vedia ešte menej než vy, ale napriek tomu vás budú kritizovať a tvrdiť, že len oni rozumejú skutočnej wicci. V takom prípade nedajte na ich reči – pre Bohov nie je dôležité, koľko rituálov ovládate z pamäti, ani to, či vás zasväcovala vysoká kňažka alebo vy sami. Ako Lao`c napísal – ten kto veľa rozpráva nič nevie a ten ktorý vie, radšej mlčí. Takže ak vás niekto začne obracať na „pravú vieru“ vedzte, že vie toho ešte menej, než vy.

Taktiež sa môžete stretnúť s ľuďmi, ktorých viera je iná a ktorí budú zhrození už len pri pomyslení, kým ste a čím sa zaoberáte. V tomto prípade je lepšie mlčať a nechať dotyčnú osobu, nech sa „realizuje“ a proste ju nepočúvať. Ak je niekto tak dogmaticky závislí na svojom náboženstve, že nevie pochopiť, že existujú aj iné duchovné smery, asi ide o slepého veriaceho či nejakého fanatika a s tými je lepšie sa nehádať. V tomto je aj rozdiel medzi wiccou a mnohými inými náboženstvami – wiccania nechodia od dverí k dverám a nehľadajú nových veriacich. Koho wicca zaujíma, ten si svoju cestu nájde. Ako Millman píše – keď je žiak pripravený, učiteľ sa nájde.

Pôvodný autor deeweenka. Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text