piatok 13. marca 2015

Zásady wicca

Veľmi zaujímavý krok urobili americký čarodeji v roku 1974, keď prijali všeobecné zásady kultu Wicca. Sú naozaj dosť univerzálne a preto ich tu citujem. Je to 13 bodový zoznam, podľa Bucklandovej knižky.

1. Týmito rituálmi sa znažíme naladiť na prírodný rytmus životných síl určovaný fázami luny, ročnými obdobiami a svetovými stranami.

2. Snažíme sa žiť v súlade s prírodou (v ekologickej rovnováhe) a uznávame evolučnú koncepciu.

3. Uznávame silu s omnoho väčšou hĺbkou, než akou je obdarený priemerný človek. Pre svoju hĺbku sa občas nazýva "nadprirodzená", ale dívame sa na ňu ako na niečo potenciálne dostupného všetkým.

4. Chápeme, že sa tvorivá sila vo vesmíre prejavuje prostredníctvom polarity - ako mužská a ženská. Nepovažujeme žiadne pohlavie za nadradené druhému, vieme, že sa vzájomne podporujú.

5. Uznávame vonkajší svet aj vnútorný, niekedy nazývaný dúhový svet, kolektívne nevedomie, vnútorné roviny atd. a v týchto dvoch rozmeroch vidíme základ paranormálnych javov a magických cvičení.

6. Neuznávame žiadnu autoritársku hierarchiu, ale vážime si tých, ktorí učia, ktorí sa delia o svoje veľké znalosti a múdrosť a podporujeme tých, ktorí sa s odvahou ujali vodcovstva.

7. Na náboženstvo, mágiu a múdrosť v živote hľadíme ako na jeden celok.

8.V yznavači čarodejníctva usilujú o kontrolu nad svojimi vnútornými silami, ktoré umožňujú, aby žili múdro a správne bez ubližovania druhým a v súlade s prírodou.

9. Veríme v potvrdenie a naplnenie života, v pokračovanie vývoja a rozvoja vedomia dávajúceho zmysel vesmíru, ktorý poznáme, a našej osobnej roli v ňom.

10. Nie sme zaujatý proti kresťanstvu alebo iným náboženstvám či filozofiám života, až na tvrdenia ich inštitúcií, ktoré sa prehlasujú za "jedinú cestu" a snažia sa popierať slobodu druhých a potlačovať iné náboženské viery a praxe.

11. Zaujíma nás naša prítomnosť a budúcnosť, nie sme zastrašený debatami o minulosti (histórii) mágie.

12. Neprijímame koncepciu absolútneho zla, ani neuctievame žiadnu entitu známu ako "satan" alebo "ďiabol". Neusilujeme o moc cestou utrpenia druhých.

13. Veríme, že by sme v prírode mali hľadať to, čo prospieva zdraviu a blahu človeka.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce. Pôvodný autor Deeweenka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text