streda 18. marca 2015

Teória mágie: oltár

Oltár, na ktorom ležia nástroje sa nachádza uprostred kruhu. Vyrobený môže byť z čohokoľvek, ale prednosť sa dáva drevu, zvlášť dub a vŕba, ktoré sú zasvätené Bohyni. Ale rovnako dobre poslúži aj vhodne tvarovaný peň či väčší ploský kameň. Záleží len na vás. Tvar oltára taktiež nie je smerodajný. Najľahšie sa vyrába z drevených dosiek a je jednoduché vyhotoviť ho v obdĺžnikovom tvare. Ale veľmi zaujímavý je aj oltár kruhový – keď je náš chrám kruhový, prečo by nemohol byť aj oltár?

Oltár je miestom sily a mágie, ale nie je to príbytok Bohov, a Bohovia nežijú ani v soškách, ktoré ho často krát zdobia. Neuctievame kusy dreva ale vidíme v nich Božstvá, ktoré sa prejavujú prírodou. Čo sa týka obsahu oltára, ten sa mení podľa rituálov ktoré sa budú prevádzať, ale mnoho wiccanov má doma stály oltár.

Wiccanské nástroje sú rozmiestnené v špecifickom vzore. Celý oltár je nasmerovaný na sever (strana sily), kde sa spojuje so zemou. Saská wicca uprednostňuje natočenie na východ, kde vychádza slnko.


Ľavá polovica oltára je obyčajne vyhradená Bohyni. Sem sa umiestňujú nástroje, ktoré sú jej zasvätené: čaša, pentagram, zvonček, kryštál a kotlík, prípadne aj metla (občas aj labrys – obojstrannú sekeru). V prípade že kotlík je príliš veľký, je uložený vľavo dole pod oltárom. Môže tu byť aj obrázok predstavujúci Bohyňu. Na miesto obrázku môžeme použiť aj zelenú, striebornú alebo bielu sviečku.

Pravá strana je vyhradená Bohu. Sem sa umiestňuje červená , žltá či zlatá sviečka a veci ako kadidelnica, palička, athame a boolean. No a prípadne obrázok či soška predstavujúca Boha.

Prostriedok oltára často krát zdobia kvety (aj vo váze či kotlíku) a dáva sa sem aj kadidelnica, aby sa dym ponúkal Bohyni aj Bohu. Taktiež tu môže byť pentagram.
Veľmi populárne sú aj jednoduché oltáre, založené na prírodných zdrojoch. Božstvo môžu predstavovať kamene, šišky, mušle, žalude či bábiky z obilia.

Pôvodný autor deeweenka. Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text