piatok 13. marca 2015

Teória mágie: aké pomôcky potrebujem?

Ako mnoho iných vierovyznaní, tak aj wicca používa rôzne nástroje pre prácu, či už duchovného, alebo fyzického charakteru. Rôzne tradície používajú rôzne nástroje, ale v podstate záleží len na vás, ktoré budete používať. Taktiež niektoré nástroje dokážu zastúpiť iné, takže nie je nutné zháňať si všetky.
Všetky nástroje, ešte predtým než sa budú používať, by mali byť vysvätené – musia sa očistiť. Potom sú osobne nabíjané.


Nôž – athame

Athame je základným nástrojom, ktorý má každý wiccan. Nazýva sa athame (tiež aj yag-dirk alebo seax) a používa sa prevažne na zameriavanie sily. Tento nôž má spravidla obojstrannú čepeľ, hoci niektoré tradície (Frostový), používajú mosadzný nôž s jednostranným ostrím. Taktiež je doň často krát niečo vyryté, ako meno majiteľa a pod.

Najvhodnejším materiálom na výrobu je oceľ alebo železo, rozmer by mal vyhovovať každému zvlášť. Najvhodnejšie je vyrobiť si vlastný nôž, než kúpiť nejaký hotový, pretože pri jeho výrobe môžete doň vložiť oveľa viac zo seba.
V niektorých tradíciách je možné používať nôž len v kruhu pri rituálnom použití (Gardneriáni), ale iné ho doporučujú používať čo najčastejšie (škótska tradícia), pretože čím viacej sa používa, tým viacej magickej sily sa ním dá použiť.

Meč

Meč je jeden z tých predmetov, ktoré nie sú vyslovene potrebné. Väčšinou sa nachádza len jeden v rámci celého sabatu a používa sa hlavne na vyznačovanie kruhu. Používa ho kňažka alebo kňaz, ktorý kruh kreslia.
Opäť je vhodné, aby na meči bolo urobených čo najviac zmien, aby bol meč čo najjedinečnejší.

Metla

Tento nástroj je zasvätený Bohyni i Bohu. Nepoužíva sa sice tak často, ale využíva sa trebárs pri tvorení kruhu (symbolické čistenie), ale i pri rituáloch, zvlášť čo sa jari týka, v časoch „veľkého upratovania“. Čistenie má hlavne akýsi „magický“ význam a metla sa v podstate zemi ani nemusí dotknúť. Výroba vlastnej metly je pomerne jednoduchá, trebárs pomocou starého návodu – z popola, brezových vetvičiek, viazania z vŕby. Popol ochraňuje, breza očisťuje a vŕba je zasvätená Bohyni.

Palička

Palička je jedným zo základných magických nástrojov. Je to nástroj vzývania. Občas sa používa aj na nasmerovanie energie (napr. privolávanie mesiaca), kreslenie magických symbolov alebo kruhu na zem, či k ukázaniu nebezpečenstva. Palička predstavuje prvok vzduchu.
Na výrobu sa používajú tradičné druhy dreva, ako vŕba, dub, jabloň, broskyňa, lieskový orech, čerešňa a pod. Stačí odseknúť kus dlhý asi ako jedna dĺžka od lakťa k ukazováku, ale nie je to pravidlom. V podstate je možné použiť akýkoľvek rovný (či krivý) prút.
Prútik sa dá nahradiť pomocou athame.

Kadidelnica

V podstate ide o misku na kadidlo. Dym z tohoto kadidla má hlavne očistný význam. Kadidelnicou môže byť nejaká malá miska, lastúra či šálka, z polovice naplnená pieskom či soľou. Namiesto kadidelnice sa však dá použiť vonná tyčinka.

Kotlík

Jedena z najznámejších čarodejníckych pomôcok. Je to starobylá nádoba na výrobu magických nápojov a varenie, miesto kde sa odohrávajú „magické premeny“.
Kotlík je často krát stredobodom rituálu. Pri jarných obradoch sa doň dáva voda s kvetinami, v zime sa v ňom môže páliť oheň...
Najvhodnejší je kovový trojnohý kotlík, primeraných rozmerov. Niektoré čarodejnice ich majú hneď niekoľko. Za pozornosť stojí aj zmienka, že ústie kotlíka (jeho hrdlo) by malo byť užšie, než jeho vnútro.

Nôž s bielou rukoväťou

Nôž známi ako bolline (booline) je nôž zameraný na praktickú činnosť. Jeho pomocou režeme prútiky, bylinky v záhrade, vyrývame symboly do sviečok a podobne. Aby sa líšil od athame, má bielu rukoväť a zväčša len jednostranné ostrie.

Čaša

Čaša je akoby malý kotlík. Symbolizuje Bohyňu a plodnosť. Najčastejšie obshuje rituálny nápoj (víno, vodu...) ktorý sa pije pri obrade. Čaša býva zhotovená z takmer akéhokoľvek materiálu: striebra, mosadze, zlata, alabastru, kryštálu i iných.

Pentagram

Pentagram je obvykle plochý kúsok mosadze, zlata či striebra (ale i vosku, dreva či hliny), na ktorom sú vyryté magické symboly. Nevyhnutnou súčasťou je päťcípa hviezda. Jeho využitie je hlavne v podobe nástroja ochrany a predstavuje prvok zem. Niekedy sa používa na vzývanie Bohyne a Boha.

Zvonček

Zvonček je veľmi starý nástroj, ktorým sa sleduje uvoľňovanie určitých „vibrácií“, v závislosti na obsahu, tóne a materiály. Zvonček je ženský symbol a často krát sa používa k vzývaniu Bohyne. Odvracia zlých duchov, kliatby a chráni pred búrkou. Prebúdza dobrú energiu. Pokiaľ je položený niekde v byte, alebo zavesený pri okne (zvonkohra...), bude chrániť domov. Zvonkov môže byť niekoľko typov, záleží len na vás.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce. Pôvodný autor Deeweenka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text