piatok 13. marca 2015

Talizmany a amulety

Podľa hermetického rádu Zlatý úsvit, je talizman „magický symbol nabitý silou, ktorú má predstavovať.“ V podstate ide o umelo vytvorený predmet, ktorý má určité magické schopnosti. Tieto talizmany môžu byť určené trebárs na odháňanie zla (ochrana – asi všetky medailóniky kresťanského charakteru), pre šťastie, na posilnenie určitých vlastností a podobne.

Predmety (akékoľvek) majú schopnosť „akoby prijímať určité podnety z vonku.“ Napríklad, keď nám niekto daruje film na kazete a nahrával ho plný hnevu a nenávisti k nám, niekedy je to celkom jasne cítiť aj z toho predmetu. A ďaleko silnejšie to môže byť, keď sa to deje úmyselne. Samozrejme, wicca sa sústreďuje len na kladné vlastnosti a teda naše talizmany sú určené výhradne k pozitívnym účinkom. Toto je taktiež jeden z dôvodov, prečo sa predmety pred používaním vo wicci vysväcujú – totiž, čistia sa od „zlých vibrácií“.

Ako si vyrobiť talizman


Talizman môže mať akýkoľvek tvar i veľkosť, a materiál môžeme použiť tiež takmer akýkoľvek. (papier, striebro, olovo, kameň). Existuje však tabuľka, ktorá vraví, ktorý materiál je vhodný.
Pondelok
Mesiac
Striebro
obchod, sny, krádež
Utorok
Mars
Železo
manželstvo, vojna, nepriatelia, väzenie
Streda
Merkur
Ortiť
dlh, strach, strata
Štvrtok
Jupiter
Cín
česť, bohatstvo, odev, želanie
Piatok
Venuša
Meď
láska, priateľstvo, cudzinci
Sobota
Saturn
Olovo
život, stavba, doktrína, ochrana
Nedela
Slnko
Zlato
šťastie, nádej, peniaze

Je teda jednoduché pozrieť si, v ktorý deň je vhodné vyrábať talizman s určitým zameraním a z akého materiálu. Keď je materiál vybraný, treba predmet „vyhotoviť“ a nabiť. Vyhotoviť znamená, upraviť ho do požadovaného tvaru a pod. a nabiť znamená, vložiť doň svoju silu. To môžeme urobiť dvoma spôsobmi: 1. Vyrytím symbolov a potom 2. Vysvätením.

Pri vyrývaní symbolov a nápisov je nutné, aby ste vedeli, čo tam vlastne ryjete (či píšete), takže by ste nemali len okopírovať niečo, čomu nerozumiete. Dôležitý je osobný prínos a vlastná tvorivosť pri výrobe. Môže to byť proste obrázok z našej hlavy, ktorý sa týka daného problému a pod. Dá sa tu využiť taktiež numerológia.

Talizman môže mať aj formu prsteňa. V takomto prípade sa väčšinou vyryje cieľ ako hlavný nápis a osobné údaje tvoria ozdobu na okraji prsteňa.
Nech už ide o talizman určený k čomukoľvek, odporúča sa nasledovný postup:
  1. Nájdite si kov spojený s vašim želaním
  2. Vyryte (napíšte) naň osobné údaje
  3. Z kľúčového slova vyvoďte okultné znamenie
  4. Vpíšte znamenie na druhú stranu talizmanu a sústreďujte svoje myšlienky na daný cieľ
  5. Vysväťte talizman

Starostlivosť o talizman


Po vyrobení talizmanu ho noste tri dni pri sebe. (na tele) Trebárs na retiazke okolo krku, alebo vo vrecúšku zavesenom na krku. Potom ho stačí mať proste pri sebe. Odporúča sa aj v noci si ho dávať pod vankúš.
Pri každom novom mesiaci by sa mal očistiť a pri splne ba sa mal nechať trochu vystaviť priamemu mesačnému svetlu (teda nie cez okno). Každú stranu talizmanu nechajte na mesačnom svetle aspoň 5 minút a sústreďte pritom svoje myšlienky na pôvodný účel talizmanu.

Amulety


Amulety sú v podstate talizmany, ale nie sú vyrobené umelo, ale pochádzajú z prírody. Od zajačej labky až po pierko z páva. V čarodejníctve je veľmi populárny kameň s dierkou uprostred, symbolizujúci zjavne plodnosť. Amulet stačí len jemne upraviť a vysvätiť.

*Kľúče Šalamúnove – stratená a znovuobjavená kniha (kabalistický rukopis), ukrývajúca kľúč k pochopeniu mágie, (a pôsobeniu planét) založená na výrobe talizmanov. Existujú však rôzne jej verzie (doplnené aj rôznymi výjavmi z čiernej mágie) a tak je nutné pristupovať k nej s určitým odstupom. (V knihách od E.Léviho je možné sa dočítať, ako rozpoznať správnu verziu)

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce. Pôvodný autor Deeweenka.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text