pondelok 2. marca 2015

Jarná rovnodennosť 2015

Jarná rovnodennosť je obdobím, ktoré je dôležitým medzníkom v roku. Svetlo a tma spolu tancujú v rovnováhe a bohyňa Eostre kráča po krajine a prebúdza ju k životu. Jar je obdobím nových začiatkov v každej forme a podobe. Všetko nové čo začína má na jar plnú podporu matky prírody. Novodobí pohania, ktorí sa najmä v krajinách západnej európy, ale aj USA hlásia ku svojim koreňom oslavujú v tieto dni jeden z hlavných sviatkov v roku. Ostaru.


Uctenivanie jari je pritom dlhdobá tradícia stará snáď ako ľudstvo samo. Krátky pohľad do histórie nám prezradí, že názov tohto sviatku bol pravdepodobne prebratý od germánskej bohyne jari Eostre. Oslavuje sa 20-22 marca.

Jarná rovnodennosť a Wicca

Prírodný duchovný smer menom wicca je dnes rozšírený najmä v USA, ale silné zastúpenie má aj vo Veľkej Británii či už spomínaných krajinách západnej európy. Jeho členovia fungujú rôzne. Niektorí fungujú ako solitérny praktizujúci a nestretávajú sa s inými wiccanmi a naopak mnohí zakladajú spoločenstvá, tzv. coveny, ktoré majú väčšinou menší počet ľudí. Na slovensku je wicca stále pojem neznámy a okrem pár solitérnych praktizujúcich som u nás žiadny coven nevidel.

Nemusíte vstúpiť do covenu, aby ste si mohli uctiť prírodu. Na nasledujúcich riadkoch nájdete jednoduchý návod, ktorý je určený pre každého. Venujte chvíľu času prebúdzajúcej sa zemi, aby si na vás spomenula, keď bude rozdávať svoje požehnania.

Rituál uctenia jari

Rituál môžete vykonať nikým nerušení v prírode, alebo v pohodlí domova na vašom oltári. Oltár je magické miesto niečo ako posvätný priestor, ktorý vytvára most medzi svetským a božským. Pri tvorbe jarného oltára sa môžete inšpirovať v tejto galérii plnej fotiek.  Bohate vám však bude stačiť malý stolík na ktorý prestriete obrus alebo látku vo farbách jari ( žltá, fialová, zelená, biela ).

Ďalšie pomôcky:

- zelená svieca
- žltá svieca
- fialová svieca
- miska s mliekom
- med
- zápalky a 3 svietniky

Položte veci na oltár. Nadýchnite sa a vydýchnite. Ak vykonávate rituál v prírode, preciťujte vôňu vzduchu, ktorá je špecifická pre každé ročné obdobie. Vnímajte zmenu v energiách, ktoré priniesla jarná rovnodennosť. Zapáľte zelenú sviecu, predstavujúcu zem a odrieknite:

Kolo roku sa otáča a jarná rovnodennosť prichádza.
Svetlo a tma sú si dnes rovní a pôda sa začína meniť.
Zem sa prebúdza zo svojich driemot a opäť dá vznik novému životu.

Potom zapáľte žltú sviecu a vyrieknite:

Slnko je na oblohe čoraz vyššie. Zdraví zem svojimi lúčmi.
Svetlo a tma sú si dnes rovní a obloha sa napĺňa svetlom a teplom. 
Slnko ohrieva krajinu pod našimi nohami a dáva život všetkému čo kráča po jej cestách.

Nakoniec zapáľte fialovú sviecu:

Jar konečne prišla a som za to vďačný. 
Cítim prítomnosť božského všade navôkol.
V chladnom daždi a búrke. 
V malých púčikoch kvetov.
V novonarodených kuriatkach. 
Na úrodných poliach, ktoré čakajú.
Na nebi nad nami a zemi pod nami. 
Ďakujem univerzu za všetko čo mi poskytuje.
Je požehnaním byť tu v tento deň. 
Vitaj život! Vitaj svetlo! Vitaj Jar!

Nechajte chvíľu horieť sviece a zamyslite sa nad ich významom. Kde je vaše miesto vo svete? Aký máte vzťah k božskému? Ako máte rozložené svetlo a temnotu vo svojom živote? Kde potrebuje balans? Meditujte.

Na záver vezmite za lyžicu medu a rozmiešajte ju v mlieku. Mieša sa tradične v smere hodinových ručičiek. Potom ak ste robili rituál v prírode vylejte zmes na zem a povedzte niečo v zmysle:

Dávam túto obetinu Zemi, ako vďaku za všetky požehnania, ktoré som dostal a i za tie, ktoré ešte dostanem. 

Postavte sa čelom k oltáru a vnímajte krásu jari. Keď budete mať pocit, že je hotovo môžte prácu ukončiť. Ak ste vykonávali rituál doma, vyjdite si na prechádzku a vylejte zmes na nejaké pekné miesto v prírode, alebo ak máte dom tak dokončite rituál vyliatím zmesi na záhrade.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.
Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text