streda 11. marca 2015

Druidský pohľad na rastlinky

Staroveký druidi vnímali rastliny ako niečo omnoho viac, než len fyzické objekty a chápali, že ich vlastnosti sú ďaleko väčšie, než len tie čo sa prejavujú fyzicky. Rastlina má spoločne s fyzickými a magickými atribútmi taktiež skryté energie.

Starí drudi chápali, že rastlina má isté fyzické vlastnosti ktoré keď pochopili, bolo niekedy možné predvídať chovanie rastliny v priebehu ročných období. Taktiež si všimli, že dospejú k dobrým výsledkom, keď budú využívať fyzické i liečivé vlastnosti znovu a znovu, za rovnakých podmienok. Celý potenciál rastliny je však možné využiť len vtedy, keď sa rovnako silne zapoja taktiež skryté energie a magické schopnosti.

To, ako sa rastliny využívajú v druidskom svete je viazané na ich pohľad na rozmnožovanie a životný cyklus rastliny. Druidi veria, že akonáhle kvet opustí stonku, sám o sebe obsahuje dve základné zložky – okvetné plátky a zvyšok kvetu. Okvetné plátky sú mužská časť kvetu. Všetky zapadajú pod vplyv Slnka a nezáleží, „aký je vplyv Slnka na rastlinu ako celok“. Ako prijímateľom slnečnej enrgie je im pridelená roľa živiteľa. Okvetné plátky sú tiež spojované s prvkami ohňa (slnečné svetlo a teplo) a vzduchu (funkcia dýchania). Tieto prvky sa považujú za mužské a samy o sebe sú spojované s ústredným vplyvom slnka. Druidy taktiež veria, že okvetné plátky dodávajú kvetu jeho pôvabný vzhľad, opojnú vôňu a (niekedy) sladkú chuť. 

O odstránení okvetných plátkov nám zostane hlava kvetiny, a hoci sú na nej mužské aj ženské „orgány“, je jej pripisovaná ženská zložka kvetu. Dridy preto volali hlavu kvetu croth, čo znamená lono. (I keď netušili presne ako sa rastliny rozmnožujú, vedeli že tu sa rodí konečné semeno) Keďže druidy sa zaujímajú predovšetkým o energie rastliny a jej vlastnosti, hlavu kvetu – čiže ženský princíp, sa spája s vplyvmi Mesiaca. Z tohoto kvetu sa kultivuje druhá základná esencia rastliny.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text