streda 11. marca 2015

Meditácia - čo to je a ako funguje

Čo to vlastne meditácia je? Je to určité ponáranie sa do vlastného vnútra, s cieľom nájsť v sebe to božské (nádja), počúvať svoje dokonalejšie Ja. Je to v podstate relax pre dušu aj telo, pretože telo je uvoľnené a môže sa regenerovať a duša sa dostáva do sfér, z ktorých pochádza. No byť v tom úspešný nie je také jednoduché. Meditácii sa treba naučiť a naše vlastné ego a rozmaznaná myseľ budú našimi nepriateľmi. Myseľ totižto stále túži po pozornosti, je úzko spojená s egom a stále je aktívna. Odmenou nám bude úžasná schopnosť koncentrácie, vnútorný pokoj a hlbšie poznanie "pravdy".

Známy jasnovidec Edgar Cayce vraví, že "meditácia je zbavenie sa všetkého, čo brzdí tvorivé sily stúpajúce prirodzenými kanálmi fyzického človeka, aby sa šírili centrami a zdrojmi vytvárajúcimi aktivity fyzického, duševného a duchovného človeka; správne prevedená meditácia človeka posilňuje duševne, fyzicky... môžeme prijímať silu a energiu, ktorá vybavuje každého jedinca, každú dušu pre väčšiu aktivitu v tomto materialnom svete."
Meditácia vám umožní naučiť sa ovládať nepokojnú a materiálne zameranú myseľ a "preprogramovať" vaše podvedomie tak, aby ste mohli pôsobiť zo svojho duchovne orientovaného vyššieho vedomia. Otvára kanál k vášmu vyššiemu Ja.

Meditácia je rozdelená na niekoľko stupňov, v závislosti od "hĺbky" ponorenia. Rôzny majstri určili rôzne stupne, niektorý desať, päť, niektorý uvažujú len o troch stupňoch.

Meditačná pozícia

Táto pozícia by mala byť pohodlná a bezpečná. Nemusí to byť hneď lotosový sed, ale je dobré mať vystretú chrbticu. Taktiež je možné meditovať v polohe ležmo, ale to môže ľahko viesť k tomu, že zaspíte. Vhodné je sedieť na niečom mäkkom, aby vás nerušil nepríjemný pocit. (Na začiatku síce len nejakých 5 minút, no doba by sa mala predĺžiť na 15-20min a neskôr na hodinu.) Na oblečení nezáleží, ale opäť je vhodné hlavne niečo, v čom sa cítite príjemne. (niektoré materiály "hryzú" kožu...) Wiccani často krát uprednostňujú aj v tomto prípade "nebeské rúcho", teda nahotu.

Priestor, miesto na meditáciu

Nech už ste kdekoľvek, najdôležitejšie je, aby ste mali pokoj a bolo čo najmenej prítomných rušivých vplyvov. Ideálne sú odľahlé miesta v prírode, ale vhodná je aj izba, pokiaľ nikto nie je nablízku. Z preventívnych príčin je dobré vypnúť telefón a pod., aby nás nevyrušovali žiadny ľudia. Miestom meditácie by malo byť také, kde sa cítite bezpečné a pohodlne. Ray Buckland doporučuje meditovať vo vysvätenom kruhu a ja s ním súhlasím. Pre wiccana je to ideálne miesto.

Vhodná doba

Vhodná doba je takmer kedykoľvek. Najvhodnejšie je poznať vlastné biorytmy a teda vedieť, kedy je pre vás najjednoduchšia práve táto činnosť. Najčastejšie sa spomína ráno a večer, ktoré vyhovujú najviac ľuďom. Dôležité je, aby a meditácia stala čo najpravidelnejšou, pretože čím dlhšie ju prevádzkujete v konkrétnu dobu, tým ľahšie to ide. Vyberte si teda sami, kedy vám to najviac vyhovuje, ale bolo by dobré, aby ste mohli meditovať každý deň v rovnakú dobu.

Trvanie a prístup k meditácii

Meditáciu sa treba naučiť a vaša myseľ bude spočiatku protestovať. Je teda dôležitá hlavne vytrvalosť, ale oplatí sa vydržať. Nevzdávajte sa pri počiatočných neúspechoch! Chvíľu to trvá, no cena stojí za to. Pokiaľ sa vám veľmi dlho nedarí dosiahnuť žiadne výsledky, pravdepodobne robíte kdesi chybu. Čím viac budete vládať meditáciu, tým viac sa v nej budete cítiť doma. A budete sa na ňu tešiť najviac z celého dňa.

Váš prístup musí byť taktiež dobrovoľný, meditácia sa nedá robiť na silu. Berte ju trebárs ako "cvičenie", ako súčasť ranných zvykov. Čím bude váš prístup uvoľnenejší, tým ľahšie sa budete do meditácie dostávať.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text