streda 11. marca 2015

Babičkina záhradka - štruktúra kvetu

Tento článok je čistá biológia. Pre bylinkárov je to však zaujímavosť, ktorú by si mali prečítať. Veď nezaškodí si zopakovať aká je matka príroda dokonalá. Všetky kvety (byliny), napriek tomu že existujú v toľkých formách, sa skladajú z troch hlavných častí: koreňa, stonky a listu. Každá kvetina má odlišne utvorený kvet, podľa toho, ku ktorému rodu a druhu patrí. Pri určovaní rastlín je dôležité poznať tvar kvetu, pretože ide o jeden z identifikačných znakov.

Časti kvetu môžeme považovať za modifikované listy, ktoré obvykle tvoria viac kruhov okolo bázy kvetu. Pokiaľ začneme sledovať štruktúru byliny miestom pripojenia kvetu k stonke, môžeme sa pri našom postupe k stredu venovať jednotlivým kruhom:
Prvý, vonkajší kruh je často krát premenení na zelené sepálne listy, teda kalich (calix). Tieto sepály chránia púčik, kým sa nerozvinie v kvet. Na rozvinutom kvete majú obyčajne tvar pohára pod kvetom v mieste, kde sa pripojuje na stonku. Nad sepálamy sa nachádza vnútorný kruh, obvykle svetlo zafarbených petálnych lístkov, t.j. koruna (corolla). Funkcia petálov spočíva v tom, že nesú „nektárotvorné žľazy“, ktoré priťahujú hmyz a uľahčujú opeľovanie. Tieto dva kruhy (sepály a petály) tvoria lôžko kvetu a obklopujú reprodukčnú časť kvetu.

Smerom k stredu kvetu sa nachádza jeden alebo viac kruhov tyčiniek, samčej časti kvetu (androecium). Každá tyčinka sa skladá z tenkého filamentu, zakončeného prašníkom. Prašník vytvára peľ, potrebný pre rozmnožovanie.

Posledný a najvnútornejší kruh tvorí gynoecium - ženská časť kvetu. Skladá sa aspoň z jedného piestiku (carpel), častejšie ich však obsahuje niekoľko. Každý piestik obsahuje jednu alebo viac semenníc (placenta) s vaječnou bunkou. Piestik ako celok sa skladá zo semenníku, čnelky a blizny. (ovariom, stylus, stigma)

Rastliny sa rozmnožujú prostredníctvom plodov, ktoré s po opelení vyvíjajú z tkaniva semenníku. K opeleniu dochádza prenosom peľu jednej rastliny na piestik inej, vetrom alebo prenosom hmyzom. Plodchráni zárodok do doby zrelosti a zároveň často pomáha rozširovaniu semien.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text