pondelok 2. februára 2015

Staré tradície v modernej dobe

Tradícia je záležitosť o ktorej sa dnes veľa rozpráva. Keď sa opýtate priemerného slováka, aké tradície dodržiava najskôr vám odpovie niečo v zmysle folklóru, vianoc alebo veľkonočnej šibačky. Tradícií jesto hromada, ale vieme kde leží ich pôvod? Nad touto myšlienkou sa už zamyslí málokto. Málo ľudí si dá tú námahu, aby sa poobzerali po svete a zistili niečo, čo dáva tejto činnosti možno trochu iný význam.


Keď hovorím o starých tradíciách nemám na mysli stavanie stromčeka. To sú modifikované záležitosti kresťanskej spoločnosti. Myslím tie staré, pôvodné, ktoré s nami rezonujú a ktoré naši predkovia oslavovali dávno pred tým ako sa narodil Budha, Mohamed či Ježiš.

Možno sa pýtate, prečo by sme sa mali zaujímať o staré tradície, ktoré si naši predkovia pohania odovzdávali z generácie na generáciu. Možno už len preto, že sú naše. Niečo na čo by sme mali byť právom hrdí zapadlo prachom času, ktorý z času na čas sfúkne z knižky ten starý pán z knižnice. História slovanských národov a ich prístupu k duchovnej stránke života je nám rozhodne bližšia než ktorákoľvek iná. A dáva zmysel.

Asátrú

Je staré pohanské náboženstvo. Myslím, že človek ho nemusí vyznávať, aby bol pohanom v pravom zmysle slova no smer akým sa uberá rozhodne stojí za úvahu.

 9 cností je novodobý pojem pochádzajúci od AFA (Asatru Folk Assembly). Je to niekoľko rád, ako sa zachovať v živote a pritom nestratiť svoju česť. Samozrejme že nemôžu vystihnúť všetky životné situácie, ale ako malý základ stačia. Ak sa niekto chce niečím riadiť, tak potom sú pre neho Výroky Vysokého.

Sila je lepšia ako slabosť

  Nech si len ostatní žijú vo svojej bezbrannosti a zraniteľnosti. My sa za svoju silu nehanbíme. Odmietame kulty antihrdinov a bohovia, ktorých vyznávame nie sú pre slabých.

Odvaha je lepšia ako zbabelosť

  Odvážnym prístupom k životnému zápasu neustále zväčšujeme svoje schopnosti. Bez odvahy nejde nič iného dosiahnuť!

Radosť je lepšia ako vina

  Radšej sa radujme zo svojej skromnosti, než by sme sa mali hanbiť za to kto sme. Nepravá vina - pre našu vieru, silu alebo veľkosť - nás zotročovala dosť dlho!

Česť je lepšia ako hanba

  To čo robíme musíme robiť úprimne a ozajstne a musíme jednať vždy skôr so vznešenosťou než s nízkosťou. Naše vnútorne meradlá by mali byť v naších srdciach ako vysoko zdvihnuté zástavy.

Sloboda je lepšia ako otroctvo

  Nemáme žiadnych pánov! Tí ktorí by nás chceli z akéhokoľvek dôvodu zotročiť, sú našimi nepriateľmi. Totalitné mravenčie hniezda sú opakom našich predstáv slobodných silných vetrov severských zemí.

Priateľstvo je lepšie ako odcudzenie

  Je nám cudzia izolácia a osamelosť moderného života. Ani ju neuznávame ako nutné zlo. Vyzývame náš ľud k návratu k rodinným a priateľským zväzkom, ku klanu, kmeňu, rodine.

Realizmus je lepší ako viera v dogmu

  Slepá viera nemá v Asatru miesto. Naši predkovia mohli byť úžasne mystický, ale zároveň boli až kruto praktický. Žiadne pečené holuby priamo do úst, musíme jednať v tomto svete a nie len kludne a ticho čakať na ten ďalší.

Sila a prudkosť je lepšia ako odovzdanosť

  Trúfneme si byť všetkým tým, čím môžeme byť! Podstúpme riziká a okúsme bohatstvo života, pasivita je pre ovce. Odmietame byť v živote len tak divákmi.

Viera v predkov je lepšia ako univerzalizmus

  Asatru nie je pre každého. Je výtvorom ducha severoeurópskeho ľudu a svojou povahou najlepšie vyhovuje naším potrebám. citácia z http://asatru.sk/9-cnosti.html

Asátrú vzýva k činnosti, mobilite a aktivite. Je odkazom našich predkov, aby sme sa v živote nevzdávali a miesto pokorného znášania následkov sa postavili a bojovali za svoje šťastie. A to je rozhodne praktická tradícia, ktorá sa do života aplikovať oplatí.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text