štvrtok 26. februára 2015

Ako odhaliť šarlatána

Čo si budeme klamať. Podvodníci a šarlatáni okupujú každé remeslo a nie vždy sa im dá vyhnúť. Výnimkou žiaľ nie sú ani ezoterické a okultné vedy v ktorých je klamárov naozaj neúrekom. Okrem toho, že robia duchovnu zlé meno, zavádzajú ľudí a oberajú ich o vzácnejšie veci, než len o čas. Ako spoznať skutočného veštca či liečiteľa? Veď sa veľakrát podobajú ako vajce vajcu a líši ich len kvalita, ktorá je paradoxne najpodstatnejšia.


Už sú to roky čo sa venujem ezoterike a okultizmu. Za ten čas som pochodil veľa veštíc, liečiteľov pri hľadaní odpovedí a pomoci. Videl som veci, ktoré sa ťažko popisujú a vyskúšal som si služby profesionálne i také, ktoré stáli doslova za nič. Svojim spôsobom ma to formovalo a pomohlo mi rozlíšiť čo je reálne a čo už nie. Veci medzi nebom a zemou existujú, o tom niet pochýb. Majú svoje hranice a nie sú všemocné, ako by niektorí radi tvrdili. Sú, existujú a šikovnému človeku dovoľujú robiť veci, ktoré sa zdajú ako zázrak. Ako ale šikovného človeka odlíšiť od šarlatána?

Uvedené body slúžia pre lepšiu orientáciu, upozorňujú čo by ste si mali všímať a na čo si dať pozor. Nie sú zaručeným spôsobom ako sa vyhnúť šarlatánovi ani detektorom no v spojení s kritickým myslením vás ušetria mnohých sklamaní.

1. Vzhľad a výzor

Hovorí sa, že vzhľad o človeku hovorí veľa, no veľa sa zaň dá aj skryť. Vzhľad by nemal tvoriť prioritu pri hodnotení veštca či liečiteľa pretože je veľmi zradný a klamlivý. Niekedy sa zhoduje s vašim názorom, inokedy o človeku hovorí presný opak. Formovať svoj názor na človeka podľa jeho vzhľadu je doslova lotéria. Niekedy totiž ten pán v starej flanelovej košeli vie o bylinkách viac, ako ten čo je nafotený v obleku so žiarivobielym úsmevom. Inokedy práve naopak iný pán v starých handrách viditeľne rozumie viac reči peňazí než reči hviezd. Vyhnite sa zovšeobecňovaniu a generalizovaniu. Vzhľad o človeku hovorí veľa, ale je zavádzajúci a nezaručí vám istotu.

2. Vek 

Je pravdou, že niektoré veci sa stávajú lepšími ako starnú, ale to platí len v prípade ak rozprávame o víne a syroch. Človek je silná individualita, ktorá môže prežiť naozaj všeličo no ak si nevie dať dve a dve dohromady sú mu aj tie najväčšie životné skúsenosti nanič. Miesto orientácie na vek ( či už je dotyčný starý alebo mladý ) by ste sa mali sústrediť na podstatu veci. To či je váš veštec alebo liečiteľ šikovný závisí predovšetkým od vnútornej zrelosti, povedomí o problematike, inteligencii iných faktorov. A tie od veku častokrát nezávisia.

3. Vlastný príklad

Pokiaľ vás chce niekto liečiť, nemôže byť chorý. Dobrý liečiteľ ide príkladom a sám dodržuje to, čo ordinuje svojim pacientom. Dbá o svoje zdravie a pracuje len, keď je v dobrej kondícii. Na druhej strane nemôžete od liečiteľa chcieť, aby bol zdravý a pripravený vám pomáhať 365 dní v roku. Keď ochorie váš lekár akceptujete to a nepochybujete o jeho kvalitách. Ochorieť môže aj liečiteľ. Nie je totiž Boh. Má svoje slabiny ako každý človek.

4. Reálne ciele

Dobrý liečiteľ či veštec vám vysvetlí, že urobí toľko koľko vie a toľko, koľko sa bude dať. Nebude vás presviedčať o svojej dokonalosti alebo bezchybnosti. Práve naopak vysvetlí vám zákonitosti a hranice jeho techniky a povie vám čo pre vás reálne vie urobiť a čo už nie. Nebude vám sľubovať okamžité riešenie pretože všetko chce svoj čas. Ani problém sa vo vašom živote nezjavil mávnutím čarovného prútika, preto je logické, že nemôže zmiznúť zo dňa na deň.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text