piatok 9. januára 2015

Rétorika - umenie manipulácie

Rétorika. Umenie rečniť, vyjadrovať sa a prednášať. Aspoň tak sme sa to ako deti učili na základnej škole, keď sme si z učebnice odpisovali poznámky do zošita. Rétorika však nie je umením rečniť, ale presviedčať. Je základným kameňom politiky, marketingu a v laickej podobe i medziľudských vzťahov. Poznáte ten pocit, keď urobíte, kúpite alebo poviete niečo čo ste pôvodne vôbec nechceli a neviete si vysvetliť, kam sa podel váš zdravý rozum? Prečo ste to urobili? Prečo ste ten produkt kúpili? Prečo ste povedali presne to, čo ste povedať nechceli? Chytili ste sa do siete manipulácie.


Rétorika je famózna veda. Už dlhé tisícročia umožňuje skupinke ľudí ovládať masy spôsobom a smerom akým sa jej zapáči. Manipulácia s národmi nie je nič neobvyklé a bežný človek si už takpovediac zvykol, že sľuby z predvolebných plagátov sa jednoducho neplnia. No medzi nami, bežnými ľuďmi stále jesto na čo si dať pozor. Skrytú formu rétoriky, neškolenú no predsa funkčnú naučí život do istej miery každého z nás.
Už malé dieťa vie, že plačom pritiahne pozornosť svojich rodičov i vo chvíli, kedy by mu ju inak nevenovali. Časom, keď podrastie vyroní slzičky znovu a neraz i tie krokodílie. Naučí sa, že slzy otvárajú bránu k tomu po čom túži. Iste je to banalita. Avšak niekedy i banalita môže mať fatálne následky a to nie iba vo výchove.

Za chyby sa platí 

A nie raz a nie málo. Človek môže mať skúseností i na dva životy dopredu, no pokiaľ si z nich nevie zobrať ponaučenie a plne ho pochopiť sú mu úplne nanič. To je dôvod prečo niekedy jedinci, na ktorých sa dívame zvrchu takpovediac cez prsty oklamú i skúseného a vzdelaného človeka. Pýcha predchádza pád a pocit vlastnej dokonalosti z titulu akého len chcete sú najistejší spôsob ako ponúknuť svoj chrbát čejsi dýke. Úplne odolný voči psychickej manipulácii nie je nikto z nás. Každý má svoje slabé stránky i chvíľky, ktoré sú pozvánkou na útok ak ich vystavujeme na obdiv do výkladnej skrine menom ego. Koľkým problémom by sme sa vyhli, keby sme našu zranenú pýchu nenosili na hrudi ako odznak hrdosti.

Vo všeobecnosti sa nedá napísať jedinečný návod, ktorý by človeku zaručil, že sa vysporiada s každou manipuláciou s ktorou príde do kontaktu. Nejde to. Musí prejsť evolúciou myslenia, prehodnotením vlastných skúseností a inými štádiami sebapremeny, aby sa pre neho rétorika stala len obyčajnou spoločenskou hrou ako napríklad Monopoly. Konzultácia s inými ľuďmi či nezaujatým terapeutom je nevyhnutná. Nevyhne sa jej ani žiadny terapeut, ktorý chce byť naozaj dobrý. Objektívny pohľad na vec nám totiž niekedy môže ukázať len niekto cudzí. Zabudnúť na tento bod znamená stratiť sa v hmlistých dogmách čudujúc sa, prečo nie vždy veci vyjdu tak ako by sme chceli.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text