streda 7. januára 2015

Okultizmus nie je zlý!

Je okultizmus zlý? Otázka, ktorú si položí nejeden človek pred vstupom do jeho vôd, či pri jednoduchej a laickej debate o nadprirodzene, tajomných silách ktoré vládnu vo svete a človeku. Prvým mýtom nezainteresovaného človeka je častokrát domnienka, že okultizmu sa venujú len pofidérni ľudia, šarlatáni alebo nebezpečné indivíduá. A to sa dá povedať o každej viere i nespirituálnom svetonázore, ktorý nasleduje viac ľudí. Okultizmus = meč. Môžete ním utnúť hlavu nepriateľovi, alebo okovy, ktoré vás zväzujú. Výber je na vás a od viery ako takej absolútne
nezáleží.

Keď budeme trochu pátrať v svetovej histórii zistíme, že okultizmu sa venoval nejeden vedec, herec, politik, šľachtic či nadpriemerne vzdelaný inteligentný človek. Mnohé tváre dali okultizmu a jeho praktikám medzi ľuďmi dôveru a mnohé zasiali chaos a strach. Presne tak, ako dali rôzni ľudia dobrý alebo zlý odtieň náboženstvám, politike, bojovým umeniam, etike,.. . To však neznamená, že je daná vec zlá. Každá minca má dve strany aj ľudská povaha a nikto z nás nie je bez viny. Rozhovory o dobre a zle sú väčšinou zbytočné a končia pri názore jednej a druhej strany, no myslím, že sa zhodneme aspoň na tom, že človeka zaradíme buď do jednej kategórie alebo do druhej podľa toho, koľko má v danej oblasti nazbieranej činov. Inak by sa asi neudomácnili v našom jazyku pojmy slúžiace zároveň ako frázy: " mafián, kriminálnik " alebo " dobrý človek, filantrop ".

Okultizmus 

Je ťažké definovať ho k spokojnosti čitateľa nakoľko má viac podôb a variácií. Okultizmus ale určite nie je satanizmus ani iná jeho obdobná forma. Nie je ani náboženstvom. Nie je ezoterikou ani exoterikou v zmysle smerovania. Využíva však náuky exoterické ( ktoré sú určené širokej verejnosti ) a náuky ezoterické ( ktoré sú určené jednotlivcom, väčšinou sa jedná o utajované vedomosti ).

Novodobý okultizmus je na slovensku prakticky mŕtvy. Nájdeme veľa smerov, ktoré používajú časti jeho učenia a rituálne či duchovné praktiky ale svojou podstatou vychádzajú z kresťanstva. Pritom okultizmus ako taký je skôr zmesou východných filozofií, mágie a filozofie.

Ľudská povaha už je raz taká. Dáva veciam zmysel, význam alebo ho prekrúca či berie. Žiaľ ani okultizmus v tomto ohľade nebol ušetrený a jeho meno bolo pošpinené ako skupinami, tak osobnosťami. Snáď najznámejší Aleister Crowley bol príkladom toho, čím by sa žiadny skutočný okultista nemal stať.

Okultizmus však nie je zlý. Jeho cvičenia a duchovné praktiky majú smerovať adepta k lepšiemu sebapoznaniu, odhaľovaniu mystérií života a univerza, pomoci sebe i iným. Nie je podstatou tohto smeru nikomu škodiť. Okultné praktiky ako prikladanie rúk, posielanie energie, meditácia, mentálna projekcia a mnohé iné slúžia predovšetkým na dobré účely. Žiaľ ako to už býva zvykom, keď sa správne informácie dostanú do nesprávnych uší nastanú problémy. Nie je to o viere ale o tom, kto ju za akým účelom používa. A o tom rozhoduje iba on sám.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.