sobota 3. januára 2015

Mesačná krajina

Slnko pomaličky zapadá a krajina sa začína pripravovať v odlesku posledných slnečných lúčov na svoju novú úlohu, v ktorej by nezainteresovaný človek videl len príležitosť k oddychu a načerpaniu nových síl, tak potrebných do ďalšieho dňa. Každý stopár však vie, že oddych je len nepatrný zlomok toho, čo tmou zahalená krajina ponúka. Pre niekoho tma, pre iného svit mesiaca a hviezd, ktoré svojim svetlom dávajú iný rozmer a nádych veciam všedného dňa, ktoré v záplave svetla viditeľné nie sú a ich podstatu môžeme uchopiť až vďaka Lune a tieňom, ktoré domnelý obraz robia väčším ako v skutočnosti je.


V tichu noci je stopár oslobodený od rušivých vplyvov svojho okolia, ktoré by ho v záplave tých najrôznejších podnetov, ktoré sú podfarbené pestrosťou tých najrôznejších farieb, zvukov a vôní, mohli celkom nepozorovane odviesť od jeho hlavného zámeru ktorý sledoval a napriamiť ho na cestu falošných stôp a indícií, ktoré by jeho zámer – SEBAPOZNANIA – len oddialili.
Stopár musí byť preto v strehu a veľmi rozumne zvažovať svoje kroky tam, kde sa pred ním poodhalí krajina ako na dlani, ktorá sa zdá byť dokonale čitateľnou a neskúsenému oku tak zrozumiteľnou svojou jednoduchou výpoveďou, že by zmiatla aj bystré oko a uchlácholila aj vycibrený sluch monotónnou piesňou, utvoriac tak dojem dokonalosti a harmónie, kde niet akýchkoľvek pochýb o tom, že cesta je bezpečná a prekážky niet. Prehliadnuť tento klam a ilúziu neexistencie vynárajúcich sa tieňov, môže len mesačná krajina, ktorá robí človeka bdelejším, pozornejším, opatrnejším a vnímavejším k veciam pozemským, ale aj tým, ktoré cez deň ležia mimo nášho dosahu. Stopár už vie, že len zmysly mu na uchopenie celku nestačia, musí sa opierať aj o svoje inštinkty, predpoklady a indície, ktoré mu pri študovaní krajiny pomôžu rovnako dobre, ako aj jeho doterajšie skúsenosti, ktoré po cestách života nazbieral sám, ale aj tie, ktoré si osvojil odpozorovaním zo svojho okolia.

Pohybovať sa nočnou krajinou si vyžaduje veľa odhodlania a istoty toho, že čokoľvek sa vynorí a ukáže vo svojej pravej podstate, je len ďalšou príležitosťou k tomu, aby sme sa vo svojom sebapoznávaní posunuli o ten pomyselný krôčik vpred. Dúfam, že na stránkach tohto blogu nájdete dostatok podnetov na zamyslenie sa a inšpiráciu k vlastnej práci na pretváraní svojej osobnosti tak, aby ten obraz, ktorý takto vyrastie, bol čo najviac autentický a vaša spokojnosť z dosiahnutých mét slúžila ako inšpirácia pre tých, ktorí ešte stále váhajú. Ak sa aj vyskytnú pochybnosti, niekedy možno aj beznádej a bezvýchodiskovosť, vedzte, že je to len prechodný stav, ktorý sa dá prekonať niekedy dobrou myšlienkou, nápadom, podnetom alebo radou, ktorá nám môže poodhaliť iné súvislosti a zazrieť to, čo sa javilo ako skryté a poodhaliť tak trinástu komnatu vo svojom vnútri s niekým, kto je tiež na rovnakej ceste ako my.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text