sobota 3. januára 2015

Babičkina záhradka: Pŕhľava dvojdomá

Na svete jestvuje veľké množstvo nádherných a silných liečivých rastlín a pŕhľava je jednou z nich. Väčšine z nás sa s touto bylinkou spájajú jej pŕhlivé vlastnosti, keď sme sa ako deti omylom dotkli jej listov. I ja som sa s pŕhľavou poprvý krát stretol v rannom veku.


V mojej rodine nebol o liečivé rastliny nikdy veľký záujem a skôr sa brali ako niečo na čo si človek z času na čas spomenie. Avšak žíhľavový čaj sa akosi dostal do nášho jedálnička obzvlášť počas pobytov na záhradke. Chutil mi a mal priaznivé účinky na moje vtedajšie problémy.

Najcennejší je jej vplyv na krvotvorbu. Pŕhľava podporuje rast červených krviniek, dodáva železo, zlepšuje krvný obraz, silne čistí krv, čo sa prejaví na celom organizme, ale hlavne pri kožných vyrážkach, akné a bolestiach kĺbov. Pŕhľavový čaj je močopudný, čím je určený reumatikom a chorým na obličky. Zlepšuje peristaltiku - funkciu čriev a podporuje tvorbu materského mlieka. Zvonka je pŕhľava osvedčeným liekom na vlasy. Šľahanie vňaťou, zvané urtikácia, zlepšuje prekrvenie rôznych častí tela a odstraňuje reumatické bolesti. Kedže pŕhľava nemá nepriaznivé účinky, odporúča sa užívať ju aj preventívne, najlepšie v surovom stave.

Význam v ľudovej mágii:

Pŕhľava nazberaná na sv. Jána sa kládla do okien a za prahy domov, aby chránila pred zlými silami.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text