streda 5. novembra 2014

Nemôžeš ovládať všetko

Koncom každého roka si zvyknem sadnúť do svojho obľúbeného kresla s dekou a čajom. Zavriem oči a ponorím sa do hlbín spomienok, nádejí a snov. Myslím, že každý človek potrebuje z času na čas vypadnúť z rozruchu naokolo a hĺbať len tak sám v sebe, v tom čo bolo i nebolo, čo sa stalo alebo stať nemalo. Aj tisíce skúseností sú nanič, ak ich človek nevie prakticky použiť napríklad tak, že si z nich zoberie ponaučenie. Ja som si jedno našiel. Ste zvedaví ako znie?

Pohybujeme sa medzi rôznymi ľudmi. Máme rozličné druhy vzťahov, ktoré určujú vzájomnú interakciu medzi nami. Do vzťahov sme ponorení ako ryby vo vode. Niet miesta niet priestoru kam ujsť. Možno si oddýchnuť no nikdy nemožno vypnúť a poľaviť v pozornosti. V duchu filmu zastaneš a zomrieš sa začínam riadiť čoraz viac. Nepozorovaným a tichým zabijakom plížiacim sa v tme tieňov je práve ona. Stagnácia. Nemožno sa jej vyhnúť úplne a z času na čas podkopne nohy aj tomu najskúsenejšiemu stopárovi. Je však rozdiel ujsť z boja a je rozdiel v ňom padnúť. A potom túži asi len málokto.

Asi vám predchádzajúci odstavec veľký zmysel nedal. To nevadí. Je to prúd voľných myšlienok, ktoré sú vlastné každému z nás jedinečne. Predsa sa k nemu ale vrátime. Chcem povedať pár vecí.

Nech sa snažíte ako chcete, nikdy nemôžte mať úplnú istotu o ľuďoch navôkol vás. Vzťahy na ktorých sa všetko stavia i padá sú veľmi krehké nádoby. Mnohé neodolajú zubu času a jednoduchej hrdzi menom fádnosť. Ak chcete prežiť relatívne kľudný a šťastný život naučte sa jedno jednoduché pravidlo. Tajomstvo ostáva tajomstvom len keď o ňom vie jeden človek - teda vy. Čo raz opustí vašu myseľ skrz slová či písmo do sveta je neistá matrica chaosu.

Svet je chaos organizovaný a každý chvíľku ťahá pilku. Raz spriadaš vlákna ty, raz tvoj súper. Tancujete na tenkom ľade v hlbinách vesmíru. V monotónnej piesni menom Túžba z ktorej nie úniku.

Nech urobíš čokoľvek, aby problém nevznikol on raz nakoniec i tak vznikne. Je to jeho povaha, ktorá je zdá sa mocnejšia než ľudská podstata. Znie to smutne no práve príprava, neustále stopovanie a hľadanie ti zabezpečí, že ukročíš ak nie správny smerom tak aspoň niekam do bezpečia.

Najväčšia hlúposť na svete je ponechávať veci náhode. Veď to hádam nejak dopadne nie? Hrať s vesmírom ruskú ruletu baví veľa ľudí, no mňa baviť prestala keď mi ich krv dopadla na tvár. Šok z nepoznaného, strach z videného. Muž za scénou, opona a tanečná sála. Ak sa chceš hrať hraj sa no sleduj si chrbát. Nikdy nevieš, kto za tebou stojí zo zlým úmyslom.

Ostražitosť je základná vlastnosť dobrého stopára. Aspoň to som pochopil z kníh o toltéckom učení. Je to teda moja interpretácia. Snáď bude užitočnou i pre vás.

Autorom článku je http://mesacnastudna.blogspot.sk/. Možno ho s dovolením bez zmeny kopírovať ak k nemu bude pripojená celá táto poznámka. Ďakujeme za rešpektovanie našej práce.

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára

Zadajte text